(Računalna) pragmatika: temeljni pojmovi i korpusnopragmatičke analize

Authors

Virna Karlić
University of Zagreb, Faculty of Humanities and Social Sciences, Department of South Slavic languages and literature
https://orcid.org/0000-0002-6525-3805
Petra Bago
University of Zagreb, Faculty of Humanities and Social Sciences, Department of Information and Communication sciences
https://orcid.org/0000-0002-4994-6417

Synopsis

(Računalna) pragmatika: temeljni pojmovi i korpusnopragmatičke analize studija je posvećena prikazu lingvističke pragmatike, s posebnim osvrtom na njezine dvije grane – računalnu i korpusnu pragmatiku, čija je primjena prikazana na primjerima korpusnopragmatičkih analiza gramatičko-pragmatičkih pojavnosti u hrvatskom i srpskom jeziku.

Knjiga je organizirana u dva dijela. Prvi, teorijski dio uključuje opći prikaz lingvističke pragmatike, njezinih područja bavljenja te istraživačkih ciljeva (Cjelina 1), pregled povijesnog razvoja pragmatike (Cjelina 2) te pregled metoda prikupljanja i obrade jezične građe koje se primjenjuju u pragmatičkim istraživanjima (Cjelina 3). Posebna pažnja posvećena je prikazu računalne pragmatike i njezina odnosa s područjem obrade prirodnog jezika te predstavljanju korpusnopragmatičkog pristupa jeziku u upotrebi (Cjelina 4). Drugi dio knjige posvećen je odnosu gramatike i (korpusne) pragmatike. U njemu su (p)opisane gramatičke kategorije u hrvatskom i srpskom jeziku koje su izravno povezane s kontekstom jezične upotrebe (gramatičko-pragmatičke kategorije) (Cjelina 5) te su predstavljeni primjeri (kontrastivnih) korpusnopragmatičkih analiza gramatičko-pragmatičkih i drugih pragmatičkih pojavnosti u hrvatskom i srpskom jeziku (Cjeline 6–8). Posljednja cjelina knjige posvećena je prikazu izrade specijaliziranog korpusa govornih činova s pragmatičkom anotacijom (Cjelina 9).

Chapters

  • Uvodna riječ
  • PRAGMATIKA: PODRUČJE BAVLJENJA, RAZVOJ DISCIPLINE, ISTRAŽIVAČKE METODE
  • 1. Lingvistička pragmatika: prikaz discipline, temeljni pojmovi, jezgrena pragmatička područja
  • 2. Lingvistčka pragmatika: kratki pregled razvoja discipline
  • 3. Istraživačke metode u pragmatici
  • 4. Obrada prirodnog jezika, računalna pragmatika i korpusnopragmatički pristup jeziku u upotrebi
  • PRAGMATIKA I GRAMATIKA: KORPUSNOPRAGMATIČKE ANALIZE
  • 5. Gramatika i (korpusna) pragmatika
  • 6. Kategorija (ne)određenosti i pridjevski vid: korpusnopragmatička analiza
  • 7. Pragmatičke funkcije i obilježja glagola u imperativu: korpusnopragmatička analiza
  • 8. Načini i sredstva izražavanja direktivnosti: korpusnopragmatička analiza govornih činova
  • 9. Razvoj specijaliziranoga korpusa direktivnih govornih činova
  • ZAKLJUČNA RIJEČ
  • POPIS PRILOGA
  • Popis literature
  • Popis tablica
  • Popis slika
  • Popis grafova

Downloads

Download data is not yet available.

Author Biographies

Virna Karlić, University of Zagreb, Faculty of Humanities and Social Sciences, Department of South Slavic languages and literature

Rođena je 1985. godine u Rijeci. Završila je studije južnoslavenskih jezika i književnosti (srpski i makedonski jezik i književnost) te etnologije i kulturne antropologije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Godine 2014. doktorirala je na temi Određenost i neodređenost u srpskom i hrvatskom jeziku u sklopu Poslijediplomskog doktorskog studija lingvistike na istom fakultetu (mentori: prof. dr. sc. Ivo Pranjković i prof. dr. sc. Milivoj Alanović). Od 2008. godine zaposlena je na Odsjeku za južnoslavenske jezike i književnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu, a 2017. godine izabrana je u znanstveno-nastavno zvanje docentice. U sklopu studija južnoslavenskih jezika i književnosti izvodi nastavu iz srbističkih i južnoslavističkih jezikoslovnih kolegija. Surađivala je na znanstvenim projektima Književni, jezični i kulturološki aspekti hrvatsko-makedonskih odnosa pod vodstvom prof. dr. sc. Borislava Pavlovskog (MZO); Hrvatski književno-kulturni identitet u tranziciji / regionalnom kontekstu (aspekti hrvatsko-srpskog kulturnog dijaloga) pod vodstvom prof. dr. sc. Dušana Marinkovića (HRZZ) te PRINCIPLE – Providing Resources in Irish, Norwegian, Croatian and Icelandic for Purposes of Language Engineering pod vodstvom doc. dr. sc. Petre Bago (Europska komisija, Connecting Europe Facility). Sudjelovala je na dvadesetak domaćih i međunarodnih znanstvenih skupova te je objavila četrdesetak znanstvenih i stručnih radova. Autorica je knjiga (Ne)određenost: načini i sredstva izražavanja u hrvatskom i srpskom jeziku (2017) i (Računalna) pragmatika: temeljni pojmovi i korpusnopragmatičke analize (2021, u suautorstvu s Petrom Bago). Jedna je od urednica dvaju znanstvenih zbornika (Tranzicija i kulturno pamćenje 2017), Što sanjamo: Knjiga radova povodom 70. rođendana profesora Dušana Marinkovića 2019). Predstojnica je Katedre za srpsku i crnogorsku književnost. Područja njezina najužeg znanstvenog interesa su gramatika i pragmatika južnoslavenskih jezika te hrvatsko-srpski jezični odnosi.

Petra Bago, University of Zagreb, Faculty of Humanities and Social Sciences, Department of Information and Communication sciences

Rođena je 1982. godine u Zagrebu. Završila je studije informacijskih znanosti te etnologije i kulturne antropologije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Godine 2014. doktorirala je na temi Model višerazinske prezentacije tekstova starijih hrvatskih rječnika u sklopu Poslijediplomskog doktorskog studija informacijskih znanosti na istom fakultetu (mentori: prof. dr. sc. Damir Boras i doc. dr. sc. Nikola Ljubešić). Od 2009. godine zaposlena je na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu, a 2017. godine izabrana je u znanstveno-nastavno zvanje docentice. U sklopu studija informacijskih i komunikacijskih znanosti izvodi nastavu iz područja obrade prirodnog jezika, digitalne humanistike te e-leksikografije. Vodila je dva međunarodna projekta Europske komisije: PRINCIPLE – Providing Resources in Irish, Norwegian, Croatian and Icelandic for Purposes of Language Engineering (Connecting Europe Facility, CEF) i DigiLing: Trans-European e-Learning Hub for Digital Linguistics (Erasmus+ KA2) te surađuje na nekoliko međunarodnih i nacionalnih projekata. Sudjelovala je na dvadesetak domaćih i međunarodnih znanstvenih skupova te je objavila tridesetak znanstvenih i stručnih radova. Suautorica je knjige (Računalna) pragmatika: temeljni pojmovi i korpusnopragmatičke analize (2021, u suautorstvu s Virnom Karlić) te je suurednica znanstvenog zbornika INFuture 2019: knowledge in the digital age (2019). Predstojnica je Katedre za obradu prirodnog jezika, leksikografiju i enciklopedistiku. Područja njezinog najužeg znanstvenog interesa su digitalna humanistika, obrada prirodnog jezika, e-leksikografija te enciklopedistika.

Računalna pragmatika

Downloads

Published

24. December 2021.

Details about this monograph

ISBN-13 (15)

978-953-175-961-8

Publication date (01)

2021