Nastava stranih jezika struke na Sveučilištu u Zagrebu i sveučilištima Crne Gore: zbornik radova s okruglog stola

Authors

Ana Matijević (ed)
Faculty of Humanities and Social Sciences, University of Zagreb, Croatia
Jasna Ćirić (ed)
Faculty of Humanities and Social Sciences, University of Zagreb, Croatia

Synopsis

Okrugli stol Nastava stranih jezika struke na Sveučilištu u Zagrebu i sveučilištima Crne Gore održan  je  2.  veljače  2022.  godine  u  sklopu  Erasmus+  projekta  za  jačanje  kapaciteta  u  visokom obrazovanju Reforming  Foreign  Languages  in  Academia  in  Montenegro–  ReFLAME    (2019. – 2022.).

Svrha  i  cilj  projekta jest jačanje  kapaciteta  crnogorskih  sveučilišta  u  ponudi  moderne i  tržišno  orijentirane  nastave  stranih  jezika  struke,  reforma  nastave  stranih  jezika  struke  na  tri crnogorska sveučilišta te odgovor na sve veću potražnju znanja stranih jezika i korištenja stečenih jezičnih vještina u radnim okruženjima.

U  okviru  studijskog  posjeta  nastavnika s Univerziteta Crne Gore, Univerziteta Donja Gorica i Univerziteta Mediteran Sveučilištu u Zagrebu,  okrugli stol zamišljen je kao platforma za razmjenu informacija o razvoju i aktualnom stanju nastave stranog jezika na Sveučilištu u Zagrebu te sveučilištima u Crnoj Gori, kao i mjesto promišljanja i rasprave o važnosti nastave stranog jezika u visokoškolskom obrazovanju.

Chapters

Downloads

Download data is not yet available.

Author Biographies

Ana Matijević, Faculty of Humanities and Social Sciences, University of Zagreb, Croatia

Ana Matijević rođena je u Zagrebu, diplomirala je 2002. godine na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu španjolski jezik i književnost te latinski jezik i književnost. Trenutačno je zaposlena u Centru za strane jezike Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, u nastavnom zvanju višeg predavača.

Od završetka studija neprekidno se stručno usavršava u zemlji i inozemstvu, pohađajući seminare i radionice vezane uz metodiku nastave jezika. Posljednjih desetak godina istražuje uporabu novih tehnologija u nastavi jezika te kao članica hrvatskog tima osvaja treću nagradu na međunarodnom natjecanju u izradi aplikacije za učenje engleskog jezika Social Responsibility through English Language Learning Mobile Application Learnathon održanom u Budimpešti 2015. godine.

Objavila je petnaest prijevoda književnih i neknjiževnih djela sa španjolskog jezika od kojih se posebno ističu prijevodi španjolskih klasika kao što su Miguel de Unamuno, Ramón de Valle – Inclán, Benito Pérez Galdós i Emilia Pardo Bazán.    

Od 2019. do polovice 2023. godine voditeljica je Erasmus+ projekta ReFLAME Reforming Foreign Languages in Academia in Montenegro u kojem je Sveučilište u Zagrebu jedan od partnera, a koordinator Univerzitet Crne Gore. U sklopu projekta održala je niz edukacija za sveučilišne nastavnike stranog jezika u Crnoj Gori, sudjelovala u savjetodavnim aktivnostima, te u organizaciji okruglog stola prilikom posjeta nastavnika s crnogorskih sveučilišta Sveučilištu u Zagrebu.

Jasna Ćirić, Faculty of Humanities and Social Sciences, University of Zagreb, Croatia

Jasna Ćirić, rođena u Doboju, BiH, diplomirala je 1988. godine na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu francuski jezik i književnost i talijanski jezik i književnost. Radi u nastavnom zvanju višeg predavača u Centru za strane jezike Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Stručno se usavršava na seminarima i radionicama vezanima uz metodiku nastave stranih jezika. Objavljuje stručne članke i drži izlaganja na stručnim skupovima i konferencijama u Hrvatskoj i inozemstvu, pri čemu poseban naglasak daje implementaciji književnog teksta i filma u nastavi francuskog jezika za akademske potrebe.

Od 2019. do polovice 2023. godine sudjeluje u Erasmus + projektu ReFLAME Reforming Foreign Languages in Academia in Montenegro. Član je organizacijskog odbora okruglog stola Nastava stranih jezika struke na Sveučilištu u Zagrebu i sveučilištima Crne Gore održanog na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu u veljači 2022. godine.

Downloads

Published

June 21, 2023

Details about this monograph

ISBN-13 (15)

978-953-379-087-9

Publication date (01)

2023