Osnove JASP-a za sociologe (i one koji se tako osjećaju)
Synopsis
Pandemija prouzrokovana novim virusom SARS-CoV-2, koja je početkom 2020. godine nakratko "zaustavila svijet", u vrlo je kratkom razdoblju u naše živote unijela niz promjena kojima smo se morali prilagoditi. Nastava je na fakultetima nakratko potpuno obustavljena, da bi se potom uspostavila u online obliku, što je za mnoge sveučilišne nastavnice i nastavnike, kao i njihove studente/ice, predstavljalo veliki izazov. JASP se u kontekstu neplaniranog i naglog prelaska na online nastavu pokazao kao izvrsna besplatna alternativa licenciranom softveru koji smo do tad koristili. Premda je priručnik nastao primarno za studentice i studente sociologije, po svojem je obliku i sadržaju u potpunosti primjeren za korištenje svim studentima, istraživačima i sveučilišnim nastavnicima iz drugih disciplina koji imaju potrebu naučiti koristiti JASP u obradi i statističkoj analizi podataka. Drugim riječima, ovaj je priručnik namijenjen sociolozima i svima koji se tako osjećaju.
Priručnik obrađuje teme iz deskriptivne i inferencijalne statistike poput grafičkih prikaza, mjera centralne tendencije i disperzije, pouzdanosti indeksa i skala, procjena intervala pouzdanosti, parametrijskih i neparametrijskih statističkih testova te linearnu regresijsku analizu. Sve su teme popraćene originalnim sociološkim primjerima na podacima pohranjenim u bazama s poveznicama u tekstu. Baze podataka pohranjene su na repozitoriju Odraz te administrirane od Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Razumijevanje sadržaja ovog priručnika pretpostavlja poznavanje osnovnih pojmova deskriptivne i inferencijalne (frekventističke) statistike, kao i nekih drugih osnovnih pojmova iz kvantitativne sociološke metodologije. Iako na nekim mjestima podsjećamo čitatelja na pojedine teorijske statističke koncepte, svrha ovog priručnika nije upoznavanje sa statističkim pojmovima, već njihova primjena na konkretnim podacima.
Chapters
-
Predgovor
-
1. Uvod
-
2. Deskriptivna statistika i grafičko prikazivanje podataka
-
3. Odabir i analiza skupina ispitanika
-
4. Kreiranje i rekodiranje varijabli
-
5. Intervali pouzdanosti
-
6. Kontingencijske tablice i χ2 test
-
7. T-test
-
8. (Jednostavna) analiza varijance
-
9. (Još neki) neparametrijski testovi
-
10. Korelacijska analiza
-
11. Jednostavna linearna regresijska analiza
-
12. Višestruka (multipla) linearna regresijska analiza
-
13. Procjena i analiza pouzdanosti indeksa i skala
-
14. Umjesto zaključka – pregled odabranih statističkih procedura i njihovih obilježja
-
Prilozi
Downloads
Downloads
Published
Categories
License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.