Žene u/o umjetnosti: Zbornik radova znanstvenog skupa „Dani Cvita Fiskovića“ održanog 2021. godine

Authors

Jasenka Gudelj (ed)
Università Ca' Foscari, Venezia
https://orcid.org/0000-0002-0690-3492
Ana Marinković (ed)
Faculty of Humanities and Social Sciences, University of Zagreb, Croatia
https://orcid.org/0000-0002-9841-3190

Synopsis

U Zborniku Žene u/o umjetnosti okupljeni su radovi koji se temelje na izlaganjima sa znanstvenog skupa  Dani Cvita Fiskovića održanog od 28. do 30. listopada 2021. u Imotskom. Organizirali su ga Odsjek  za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske. Izvorno predviđen za početak listopada 2020., skup je održan godinu kasnije zbog pandemije koronavirusa, a zbog tih je razloga odgođeno i deveto izdanje posvećeno uspomeni na Cvita Fiskovića. Odgoda skupa i izlaska zbornika, sada ponuđenog u digitalnom i u tiskanom obliku, nije naškodila svježini ovdje okupljenih radova. Upravo suprotno, oni jasno pokazuju dugoročnu relevantnost istraživanja ženskih iskustava vezanih za umjetnost i arhitekturu u jugoistočnoj Europi, i to u široko postavljenom vremenskom rasponu od srednjovjekovlja do suvremenosti.

Tijekom povijesti žene su na različite načine aktivno sudjelovale u stvaranju, čuvanju i vrednovanju djela  likovnih i drugih umjetnosti te arhitekture, i to kao autorice, naručiteljice, kolekcionarke, kustosice, restauratorice i konzervatorice, povjesničarke i teoretičarke. Nadalje, specifično su za njih stvarani prostori i zdanja, likovna, književna i glazbena djela. S obzirom da je, uz iznimku nekoliko pionirskih studija, takva aktivna uloga žene često ostajala neprepoznata ili je pak bila namjerno marginalizirana u znanstvenom istraživanju područja jugoistočne Europe, ovaj je zbornik, pored toga što nudi uvid u stanje istraživanja u trećem desetljeću 21. stoljeća, svakako tek poticaj za razmatranje novih pristupa i priloga temi.

Chapters

Downloads

Download data is not yet available.

Author Biographies

Jasenka Gudelj, Università Ca' Foscari, Venezia

Jasenka Gudelj je profesorica na Università Ca' Foscari u Veneciji, Italija i voditeljica istraživačkih projekata “AdriArchCult – Arhitektonska kultura ranonovovjekovnog istočnog Jadrana” Europskog Istraživačkog Vijeća (ERC) i “AdriContArch – Arhitektonska kultura kontaktnih regija ranonovovjekovnog Jadrana” Ministarstva istraživanja Republike Italije. Predavala je i istraživala na Sveučilištu u Zagrebu, University of Pittsburgh i pri Bibliotheca Hertziana - Max-Planck Institute for Art History u Rimu. Istražuje povijest arhitekture i umjetnosti na Jadranu u europskom kontekstu, s fokusom na medije i mreže kolanja znanja te pitanja naručitelja, klasične tradicije i protonacionalnih identiteta. Bila je voditeljica i suradnica niza znanstvenih projekata koje su poduprli MZOŠ, Zaklada HAZU, MIUR, Fondacija Max-Planck i HRZZ. Za knjigu “Europska renesansa antičke Pule” (ŠK, Zagreb, 2014.) dobila je Državnu nagradu za znanost. Pod njenim mentorstvom izrađeni su studentski radovi koji su dobili Rektorovu nagradu Sveučilišta u Zagrebu (2014. i 2019.) i nagradu Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske za najbolji diplomski rad (2013., 2014., 2021.) te osam doktorata znanosti.

Ana Marinković, Faculty of Humanities and Social Sciences, University of Zagreb, Croatia

Ana Marinković je izvanredna profesorica na Odsjeku za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Magistrirala je i doktorirala na Odsjeku za medievistiku Srednjoeuropskog sveučilišta u Budimpešti/Beču (CEU), a od 2002. godine sudjeluje u nizu znanstvenih projekata, među ostalima: Centre and Periphery: The Papal Penitentiary Registers and Central-Eastern Europe (CEU), Figuralna umjetnost u Dalmaciji u kasnom srednjem vijeku (MZOŠ), DUCAC - Dubrovnik: Civitas et Acta Consiliorum. Visualizing Development of the Late Medieval Urban Fabric (HRZZ), MONACORALE - Histoire et archéologie des monastères et des sites ecclésiaux d’Istrie et de Dalmatie (IVe-XIIe siècle) (ANR), AdriArchCult – Arhitektonska kultura ranonovovjekovnog istočnog Jadrana (ERC). Jedna je od utemeljiteljica i trenutna potpredsjednica Hrvatskog hagiografskog društva Hagiotheca te suvoditeljica istraživačko-edukacijskog projekta Otkrivanje starih dubrovačkih katedrala. Glavna područja njezinog istraživačkog interesa su urbana i crkvena povijest istočnojadranske obale u kasnome srednjem i ranome novom vijeku, povijest arhitekture i urbanizma te hagiografija i ikonografija.

Downloads

Published

10. June 2024.

Print ISSN

2718-2193

Categories

Details about the available publication format: PDF

PDF

ISBN-13 (15)

978-953-379-165-4

Publication date (01)

2024