Interkulturne studije i ogledi: međuknjiževna čitanja, mentorstva

Authors

Zvonko Kovač
University of zagreb, Faculty of humanities and social sciences, Department of South Slavonic Languages and Literatures

Synopsis

Osim metodologijskog uvoda i teorijsko-povijesnih nagovora na nove pristupe, autor u prvom poglavlju knjige Prolegomena, nagovori problematizira pitanje kanonskih autora "u regiji", sukladno svom pristupu razrješava pitanja bosanske književnosti, ali otvara i nove mogućnosti interkulturnoga proučavanja južnoslavenskih književnosti, posebno u kontekstu odnosa (inozemne) slavistike i interdisciplinarnosti. Drugo poglavlje, Nomadi i голубушке, antipodi govori o narativima ljubavi i prijateljstva u autora tzv. dvojne pripadnosti, tumači aspekte modernizacije u Andrićevu djelu, razvrgava tradicionalnu antipodnu vezu Andrića i Krleže te u ključu razvijenoga modernizma (avangarde) uspostavlja novu antipodnu konstelaciju Krleže i Crnjanskoga. I treće poglavlje Intelektualci umjetnici, međukulturni pisci - u aspektu njihove ratne lirike, odnosno u semantici prostora Panonije ‒ nastavlja istraživanje u ključu nove antipodne konstrukcije, da bi se zaključilo velikim poredbenim istraživanjem lika intelektualca-umjetnika u južnoslavenskim književnostima, razlaganjem Šalamunova pjesništva, kao i afirmacijom svojevrsnih međuknjiževnih pisaca poput Mirka Kovača, Josipa Ostija i drugih hrvatskih i raznih priseljenih pisaca u Sloveniji. Četvrto poglavlje Interkulturne monografije, mentorstva donosi deset ogleda o doktoratima vrlo velikoga raspona u temama, od multimedijalnosti Džumhurova putopisa i prostorne dimenzije opusa Irfana Horozovića, interkulturne konstelacije opusa Meše Selimovića, sarajevske ratne priče, preko usustavljenja tipologije stranaca i reprezentacije prošlosti u slovenskoj književnosti, pretraživanja hrvatske književnosti na internetskim stranicama srednjoeuropskih zemalja te afirmacije humora u romanima razdoblja tranzicije, do interkulturne studije o demonima južnoslavenske avangarde te rasprave o poetici žrtvovanja u bugarskoj tzv. septembarskoj književnosti itd. (Josip Užarević)

 

Chapters

  • Kazalo
  • 1. Prolegomena, nagovori
  • Umjesto predgovora
    Interkulturna povijest književnosti – Eko-kulturni identitet južnoslavenskih književosti
  • Kanon u „međuknjiževnim zajednicama“, interkulturna povijest književnosti (u tezama)
  • Kanonski tekstovi i interkulturni pisci „u regiji“
  • Bosanska (i) međukulturna književnost
  • Nove mogućnosti interkulturnoga proučavanja južnoslavenskih književnosti
  • Slavistika i interdisciplinarna solidarnost
  • 2. Nomadi i голубушке, antipodi
  • Nomadi i голубушке - Interkulturni aspekti ljubavne novelistike u autora "dvojne pripadnosti"
  • Naracije o ljubavi i prijateljstvu u Selimovićevim prozama
  • Andrićeve dijaloške naracije o modernizaciji
  • Crnjanski i Krleža kao antipodi, pisci i rat
  • 3. Intelektualci-umjetnici, međukulturni pisci
  • Crnjanski i Krleža – njihova ratna lirika, Panonija
  • Tumačenje i prikazivanje intelektualaca-umjetnika
  • Doba od kojega smo se udaljili?
  • Šalamunova neoavangarda
  • Nova međukulturna književnost?
  • 4. P.S. Interkulturne monografije, mentorstva
  • Međuknjiževno čitanje, nove interkulturne studije
  • Popis objavljenih radova uvrštenih u knjigu
  • Bilješka o autoru

Downloads

Download data is not yet available.

Author Biography

Zvonko Kovač, University of zagreb, Faculty of humanities and social sciences, Department of South Slavonic Languages and Literatures

Zvonko Kovač je gimnaziju završio u Čakovcu, a diplomirao, magistrirao i doktorirao na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Osim u svojstvu nastavnika u svim zvanjima, na matičnom je fakultetu djelovao kao voditelj južnoslavističkih katedri, suosnivatelj studija južne slavistike te kao pročelnik Odsjeka za slavenske jezike i književnosti i pročelnik Odsjeka za južnoslavenske jezike i književnosti; sada je predstojnik Katedre za poredbenu povijest južnoslavenskih jezika i književnosti i član Katedre za slovenski jezik i književnost. Bio je na istraživačkim stipendijama A. von Humboldt, Basileus i dr. Na novom studiju južne slavistike, kao i na zagrebačkom doktorskom studiju, uz predavanja iz poredbeno-južnoslavističke problematike i interkulturne povijesti književnosti, redovito održava nastavu iz novije slovenske te suvremene bosanske i južnoslavenske međukulturne književnosti. Bio je ili aktivan je mentor za 5 završena znanstvena magisterija, 12 završenih doktorata (jednom inozemnom kao komentor) i 4 doktorata u izradi te za više desetaka diplomskih radova. Povremeno je predavao i na drugim sveučilištima u zemlji i inozemstvu (najviše na lektoratu u Göttingenu te na Rijeci), a u posljednje doba surađuje sa slavističkim središtima u Ljubljani, Mariboru, Novom Sadu, Hamburgu, Halleu, Jeni, Baselu, Kopru, i dr. U svojim istraživanjima, osim pojedinačnim piscima iz južnoslavenskih književnosti, posebno se bavio pitanjima interpretacije književnosti i esejistike, metodologijom  povijesti književnosti, međuknjiževnom kritikom i sl. Bio je voditelj više znanstvenih projekata, a sudjelovao je na preko stotinu međunarodnih i domaćih simpozija. Uredničke poslove obavljao je ili obavlja suuređivanjem zbornika znanstvenih radova Poezija Tomaža Šalamuna, Jezik književnosti, znanosti i medija, Prvi hrvatsko-bugarski slavistički susret, kao i u časopisima Filološke studije, Kaj, Kolo, Poznańskie Studia Slawistyczne, bio je recenzent ili član organizacijskih ili programskih odbora mnogih simpozija i izdanja. Piše i objavljuje književnu kritiku i poeziju od studentskih dana. Autor je nekoliko autorskih knjiga, odnosno više desetaka znanstvenih rasprava i stručno-kritičkih članaka.

 

ZNANSTVENI I STRUČNI RADOVI OBJAVLJENI U KNJIGAMA

1. Interpretacijski kontekst, ICR, Rijeka: Izdavački centar Rijeka, 1987.

2. Kritika knjigoslovlja i druge kritike, Osijek: Revija, 1987.

3. a) Poetika Miloša Crnjanskog, Rijeka: Izdavački centar, 1988.

    b) Поетика Милоша Црњанског, Београд: Службени гласник, 2012.

4. а) Poredbena i/ili interkulturna povijest književnosti, Zagreb: Biblioteka književne smotre, 2001.

    b) Međuknjiževne rasprave. Poredbena i/ili interkulturna povijest književnosti (bitno prošireno i izmijenjeno izdanje),  Beograd: Službeni glasnik 2011. 

5. Raznoliko pjesništvo. Književno-kritičke zabilješke (1975-1978), Mala knjižnica DKH, Zagreb, 2003. 

6. Međuknjiževna tumačenja, Zagreb: Biblioteka književne smotre, 2005. 

7. Domovinski eseji, Čakovec: Insula, 2009.

8. Interkulturne studije i ogledi, Zagreb: FF press, 2016.

9. Međujezična razlaganja, Čakovec: Biblioteka Insula, 2018. 

 

Downloads

Published

March 7, 2019

Details about the available publication format: PDF

PDF

ISBN-13 (15)

978-953-175-756-0

Date of first publication (11)

2019

Details about the available publication format: Tiskano izdanje

Tiskano izdanje

ISBN-13 (15)

978-953-175-565-8

Date of first publication (11)

2016

Physical Dimensions