Emocije u hrvatskome jeziku, književnosti i kulturi. Zbornik radova 48. seminara Zagrebačke slavističke škole

Authors

Lana Molvarec (ed)
Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Odsjek za kroatistiku
Tatjana Pišković (ed)
Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Odsjek za kroatistiku
https://orcid.org/0000-0002-7304-2696

Synopsis

Zbornik Emocije u hrvatskome jeziku, književnosti i kulturi sadrži pisane inačice predavanja održanih na 48. seminaru Zagrebačke slavističke škole (Dubrovnik, 19–30. kolovoza 2019). Birajući središnju temu predavačkoga ciklusa 48. seminara, na umu smo imale činjenicu da su emocije u znanstvenim istraživanjima dugo bile diskriminirane u odnosu na svemoćni razum. Iako su svi književni, kulturni i jezični proizvodi rezultat stalne napetosti između razuma i emocija, u vrijednost razumskih doprinosa nikada se nije sumnjalo, dok su se emocionalni ulozi redovito trivijalizirali ili čak posve ignorirali. No kako raste svijest o činjenici da su i književnost, i jezik, i kultura rezultat čovjekova ne samo intelektualnoga nego i emocionalnoga iskustva sa svijetom koji ga okružuje, humanističke se znanosti sve više okreću proučavanju emocija, raspoloženja i afekata koji konstituiraju i njihov predmet proučavanja, ali i svakodnevni ljudski život. Izborom predavačkih tema nastojale smo ilustrirati rastuću interdisciplinarnost u humanistici, ali i činjenicu da se znanstvenici oslobađaju straha i zazora od emocija u svojim istraživanjima i radovima. Književnoznanstveni i kulturološki tekstovi okupljeni u ovome zborniku bave se reprezentacijom ljubavi u hrvatskoj ranonovovjekovnoj pastorali, afektivnim politikama pamćenja Domovinskoga rata, odnosom između naracije i emocija u književnome djelu, nostalgijom za socijalizmom, ulogom straha u strukturiranju bajke, predaje, legende i basne te utjecajem kulture na izražavanje emocija. Jezikoslovni su tekstovi usredotočeni na jezično kodiranje emocija „malim riječima“ poput čestica i uzvika, na korpusno istraživanje emocionalnih kategorija u hrvatskome jeziku te na pitanje kako se gramatičkim konstrukcijama mogu izraziti osjećaji. (iz iz Uredničke bilješke / L. Molvarec i T. Pišković)

Chapters

Downloads

Download data is not yet available.

Author Biographies

Lana Molvarec, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Odsjek za kroatistiku

Lana Molvarec rođena je 3. svibnja 1983. u Zagrebu. Nakon gimnazije, upisala je studij kroatistike i sociologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu koji završava 2006. godine. Iste godine upisala je doktorski studij književnosti, kulture, izvedbenih umjetnosti i filma na istome fakultetu. Od veljače 2008. radi na Katedri za noviju hrvatsku književnost. Doktorirala je 2014. godine. U zvanju docenta je od 2018. godine. Sudjelovala je na brojnim znanstvenim skupovima i konferencijama u zemlji i inozemstvu, objavila jednu znanstvenu monografiju i nekoliko desetaka znanstvenih i stručnih radova.

Tatjana Pišković, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Odsjek za kroatistiku

Rođena u Zaboku gdje je završila opću gimnaziju. Na zagrebačkome Filozofskom fakultetu diplomirala kroatistiku i komparativnu književnost (2003) i doktorirala hrvatski jezik (2010). Akademske godine 2003/2004. radila kao vanjska suradnica na Croaticumu. Od 2004. zaposlena na Katedri za hrvatski standardni jezik.

Predaje Hrvatsku morfologiju i Hrvatsku leksikologiju.

Od 2012. do 2016. zamjenica voditelja Zagrebačke slavističke škole, od 2017. do 2021. voditeljica Zagrebačke slavističke škole.

Članica uredništva časopisa Suvremena lingvistika i Croatica.

Zahvaljujući stipendijama mrežâ CEEPUS i Erasmus, boravila na stručnom usavršavanju u Grazu (2007) i Amsterdamu (2015).

Dobitnica Godišnje nagrade Društva sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika u Zagrebu za monografiju Gramatika roda (2011).

Downloads

Published

5. svibnja 2022.

Categories

License

License

Details about the available publication format: PDF

PDF

ISBN-13 (15)

978-953-175-988-5

Publication date (01)

2022

Details about the available publication format: Tiskano izdanje

Tiskano izdanje

ISBN-13 (15)

978-953-175-842-0

Date of first publication (11)

2020