Zbornik radova s Međunarodnog znanstvenog skupa povodom 55 godina samostalnog studija češkog jezika i književnosti u Zagrebu

Authors

Matija Ivačić (ed), Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Odsjek za zapadnoslavenske jezike i književnosti; Suzana Kos (ed), Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Odsjek za zapadnoslavenske jezike i književnosti; Petar Vuković (ed), Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Odsjek za zapadnoslavenske jezike i književnosti; Katica Ivanković (ed), Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Odsjek za zapadnoslavenske jezike i književnosti; Alen Novosad (ed), Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Odsjek za zapadnoslavenske jezike i književnosti

Synopsis

Ovaj zbornik sadržava 27 radova hrvatskih i inozemnih bohemista i slavista, stručnjaka iz područja lingvistike, književnosti, metodike, povijesti i kulture. Radovi u zborniku, koji su napisani na hrvatskome, češkome i engleskome jeziku te obrađuju bohemističke, slavističke i komparatističke teme iz polja znanosti o književnosti, lingvistike, glotodidaktike, kulturologije i povijesti, izloženi su na Međunarodnom skupu povodom 55 godina samostalnog studija češkog jezika i književnosti, održanom 17. i 18. rujna 2021. godine na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Skup je pobudio iznimno velik interes znanstvenika različitih profila i područja istraživanja, koji su izlagali o temama iz češke književnosti, filma, likovne umjetnosti, povijesti, lingvistike, metodike, kao i o pitanjima vezanima uz češku nacionalnu manjinu u Hrvatskoj. Na skupu je sudjelovalo ukupno 58 sudionika iz 12 zemalja (Hrvatska, Slovenija, Češka, Slovačka, Poljska, Austrija, Njemačka, Rusija, Mađarska, Bugarska, Rumunjska, Sjeverna Makedonija), zbog čega se s punim pravom može smatrati znanstvenim događajem od velike važnosti za međunarodnu bohemistiku. Nadamo se da će radovi u ovom zborniku biti poticajna i korisna literatura hrvatskim i stranim bohemistima, kroatistima i slavistima te mladim znanstvenicima i studentima.

Chapters

Downloads

Download data is not yet available.

Author Biographies

Matija Ivačić, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Odsjek za zapadnoslavenske jezike i književnosti

Izvanredni je profesor na zagrebačkoj Katedri za češki jezik i književnost. Znanstveno i jezično usavršavao se na različitim sveučilištima i znanstvenim institutima u Češkoj te je sudjelovao i sudjeluje na više domaćih i međunarodnih znanstvenih projekata. Autor je dviju autorskih knjiga te nekoliko desetaka znanstvenih radova. Član je uredništva književnog časopisa „Artikulacije“ i znanstvenog časopisa „Književna smotra“, češkog Centra za istraživanje putopisa, Društva hrvatskih književnika i Društva hrvatskih književnih prevodilaca.

Suzana Kos, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Odsjek za zapadnoslavenske jezike i književnosti

Izvanredna je profesorica na Katedri za češki jezik i književnost. Diplomirala je češki jezik i književnost i engleski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, na kojem je 2012. godine i doktorirala. Godine 2005. zaposlena je kao asistentica na Katedri za češki jezik i književnost, 2017. godine izabrana je u zvanje docentice, a 2023. postaje izvanredna profesorica. Usavršavala se na Karlovu sveučilištu u Pragu, Masarykovu sveučilištu u Brnu i u Zavodu za češku književnost Akademije znanosti Republike Češke. Od 2019. do 2021. bila je predstojnica Katedre za češki jezik i književnost, a od 2021. do 2023. pročelnica Odsjeka za zapadnoslavenske jezike i književnosti. Sudjelovala je u više domaćih i međunarodnih istraživačkih projekata, autorica je više znanstvenih radova, prvenstveno iz područja suvremene češke književnosti. Na Katedri za češki jezik i književnost izvodi književne i kulturološke kolegije. Aktivno se bavi prevođenjem te je do sada prevela pet čeških romana na hrvatski jezik. Članica je Društva hrvatskih književnih prevodilaca.

Petar Vuković, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Odsjek za zapadnoslavenske jezike i književnosti

Redoviti je profesor na Katedri za češki jezik i književnost Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Objavio je knjige Uvod u jezikoslovnu bohemistiku (2013) i Morfologija češkoga jezika (2021) te uredio knjigu Jezična kultura: program i naslijeđe Praške škole (2015). Autor je nekoliko desetak znanstvenih radova s područja jezikoslovlja.

Katica Ivanković, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Odsjek za zapadnoslavenske jezike i književnosti

Izvanredna je profesorica, rođena je 1961. u Banjaluci. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu diplomirala je 1984. na studiju komparativne književnosti i bohemistike, a 1987. postala je asistentica za češku književnost na Odsjeku za slavistiku Filozofskoga fakulteta u Zagrebu. Akademsku godinu 1988./89. provela je na studijskom boravku u Pragu. U Češkoj je radila kao lektorica hrvatskoga jezika i književnosti na Masarykovu sveučilištu u Brnu u ak. godinama 1993./94. i 1994./95., a potom u ljetnom semestru 1996. i u ak. godini 1996./97. na Karlovu sveučilištu u Pragu. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu je 2003. godine stekla zvanje docentice te postala predstojnica Katedre za češki jezik i književnost do 2008. (što se ponovilo u razdoblju 2013. do 2019.), a od 2005. do 2007. obavljala je dužnost pročelnice Odsjeka  za zapadnoslavenske jezike i književnosti. Potom je od 2007. do 2014. bila voditeljica znanstvenog projekta „Kanoni i stereotipi. Zapadnoslavenske književnosti iz hrvatske perspektive“ (130-1301070-1053), u koji je bilo uključeno šest suradnika Odsjeka. Od 2021. godine profesorica je u trajnom zvanju.

Alen Novosad, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Odsjek za zapadnoslavenske jezike i književnosti

Lektor je na Katedri za češki jezik i književnost od 2004. godine te viši lektor od 2001. godine. Autor je dva sveučilišna priručnika za učenje češkog jezika i Hrvatsko-češkog rječnika. Bavi se prevođenjem stručnih tehničkih, pravnih i poslovnih tekstova i stručnjak je za konsekutivno i simultano prevođenje. Objavio je niz prijevoda kako na češki, tako i na hrvatski jezik. Sudski je tumač za češki jezik od 1995. godine. Bio je član Društveno-humanističkog područnog vijeća Senata Sveučilišta u Zagrebu. Kao aktivni pripadnik češke manjine bio je također predsjednik i tajnik Češke besede Zagreb, najstarije manjinske organizacije Čeha u Hrvatskoj.

Downloads

Published

24. siječnja 2025.

Details about the available publication format: PDF

PDF

ISBN-13 (15)

978-953-379-210-1

Publication date (01)

2025

Details about the available publication format: Tiskano izdanje

Tiskano izdanje

ISBN-13 (15)

978-953-379-025-1

Publication date (01)

2023