Hrvati i Srbi u Habsburškoj monarhiji u 18. stoljeću: interkulturni aspekti "prosvijećene" modernizacije : zbornik radova s hrvatsko-srpskog znanstvenog kolokvija 2011.
Synopsis
Zbornik Hrvati i Srbi u Habsburškoj Monarhiji u 18. stoljeću: interkulturni aspekti ‘prosvijećene’ modernizacije sadržava autorske članke koji su nastali na temelju pojedinačnih priopćenja i rasprave na istoimenom kolokviju. Iako su od održavanja skupa protekle skoro tri godine te iako je većina članaka napisana prije dvije godine, sadržaj ovog zbornika je istraživački aktualan pa i provokativan u intelektualnom i kulturnom smislu. Njime je markiran dio puta koji bi trebalo prijeći prije dolaska na zajednički dogovoreni cilj skupine zagrebačkih i beogradskih povjesničara različitih specijalnosti, a to je Leksikon hrvatskog i srpskog prosvjetiteljstva. U pozivnom pismu koje su u proljeće 2011. godine potpisali (tada) doc. dr. sc. Zrinka Blažević, prof. dr. sc. Nikola Samardžić i urednik ovog izdanja pored ostalog je stajalo: «Polazeći od uvjerenja da hrvatsko-srpske interferencije treba istraživati u širem regionalnom okviru i dugoj povijesnoj perspektivi, ovaj bilateralni program nastoji propitati društvene, političke, ekonomske i kulturne promjene izazvane procesom “prosvijećene modernizacije” u okviru Habsburške Monarhije tijekom 18. stoljeća. Pritom je naglasak na interkulturnim, komparativnim i translacijskim aspektima toga procesa. Unutar istog obzorja zamišljeni su priprema i objavljivanje Leksikona hrvatskog i srpskog prosvjetiteljstva sa ciljem da se na tragu intelektualnohistorijske tradicije njemačke Begriffsgeschichte pruži pregled temeljnih koncepata društvenog, političkog, ekonomskog i kulturnog jezika «prosvijećene modernizacije» u Habsburškoj Monarhiji u 18. stoljeću s težištem na hrvatskoj i srpskoj baštini.»
Chapters
-
Prema Leksikonu hrvatskog i srpskog prosvjetiteljstva.Urednički predgovor
-
„Prosvijećena modernizacija“ – mogućnosti i ograničenja historijske konceptualizacije
-
Traganje za nacionalnim identitetom u istoriografiji i kulturi srpskog baroka i prosvetiteljstva
-
‘Prosvijećena’ modernizacija i tolerancija u Habsburškoj Monarhiji u 18. stoljeću: Problemi pristupa – konfliktni koncepti i kontradiktorne prakse
-
„Wie in Unseren Erbländern“ – Krajiška prava (1754.) u kontekstu centralizacije i modernizacije u Vojnoj krajini
-
Prosvjetiteljstvo i rad za opće dobro: promjene u koncepciji javne službe u Banskoj Hrvatskoj XVIII. stoljeća
-
Na tragu modernizacijskih reformi: urbarijalne regulacije i zemljišne evidencije Hrvatske i Slavonije do 1760. godine (s osvrtom na južnu Ugarsku)
-
Žanrovski potencijal 18. veka i Homo Europaeus
-
Prosvjetiteljstvo u hrvatskoj književnoj historiografiji – sadržaj i opseg pojma
-
Status umetnosti u prvoj polovini XVIII stoleća
-
(Proto)standardizacijski procesi u 18. stoljeću
-
Просветитељска димензија ширења класичног хуманизма међу Србима у Хабзбуршкој монархији у 18. столећу
-
Barokizacija umetnosti kod Srba i Hrvata do 1760. godineSličnosti i razlike
-
Утицај пијетизма на српске интелектуалце средином XVIII века: оквири за интерпретацију раног просветитељства код Срба
-
Prosvjetiteljstvo i predodžbe o stanovništvu Vojne krajine u 18. stoljeću
-
Путовање и надзор у Хабзбуршкој монархији у време просветитељства
-
Dositejevo viđenje Dalmacije i fenomen morlakizma
-
Prilozi
-
Autori članaka
-
Bilješka o uredniku
-
Kazalo imena