Historijska gramatika ukrajinskog jezika = Iсторична граматика української мови. 1
Synopsis
U udžbeniku je kronološki predstavljen razvoj ukrajinskog jezika na fonološkoj razini. Kreće se od raspada praslavenskog jezika te se u deset poglavlja prate promjene na osnovi kojih je nastao ukrajinski jezik.
U početnom dijelu, definirajući procese raspada praslavenske zajednice autorice prate suvremene ukrajinističke kronologizacije. Sve fonološke promjene, osobina karakterističnih za ukrajinski jezik, no prisutnih i u govorima slavenskih plemena koja su se našla na teritoriju današnje Ukrajine, autorice su podijelile na nekoliko kronoloških skupina: općeslavenske, istočnoslavenske, staroukrajinske, ukrajinske. Ovisno o razini promjena, navode se i paralele s drugim slavenskim jezicima. To se prije svega tiče općeslavenske razine gdje autorice navode rezultate promjena u svakoj od slavenskih jezičnih skupina, no često ih prate i na primjeru promjena unutar dijalekata ukrajinskog jezika, tj. navode reflekse u pojedinim dijalektima.
Cilj je ovog udžbenika približiti studentima fonetske procese i promjene koje su stvorile suvremeni ukrajinski jezik onakvim kakav je on danas.
Knjiga je objavljena kao dio nakladničke cjeline Udžbenici Sveučilišta u Zagrebu = Manualia Universitatis studiorum Zagrabiensis.
Chapters
-
Uvodna riječ
-
1. Вступ
-
2. Становлення фонетичної системи української мови
-
3. Система приголосних
-
4. Пом’якшення приголосних з *j
-
5. Зaкон відкритого складу
-
6. Перехiднi пом'якшення
-
7. Чергування голосних та приголосних
-
8. Фонетична система протоукраїнської мови раннього періоду (VІ–ХІ ст.)
-
9. Фонетична система давньоукраїнської мови Київської доби (від середини XI ст. до XIV ст.)
-
10. Звукові зміни української мови
-
Список умовних скорочень
-
Словничок основних понять = Rječnik osnovnih pojmova
-
Рекомендована література до курсу